$100,000 ESSAY CONTEST

for Northeast Ohio 6-12th Graders

You have the power to make a positive difference in the world.

Teachers! Get
Your Students
Involved

Winners
2018

Judges
2018

Complete Rules
& Guidelines

Winners 2015

Essay Contest



Stop the Hate® Youth Speak Out celebrates students committed to creating a more accepting, inclusive society. By reflecting on real-life situations and detailing ways to make a positive difference in the world, this next generation of leaders can win big.

Stop the Hate®

Read the entire collection of 2015 Youth Speak Out winning essays here.

TOP 10 FINALISTS

Listen to the finalists on WCPN 90.3FM’s “Sound of Ideas” here.

YOUTH SPEAK OUT GRAND SCHOLARSHIP WINNER
(4-year $40,000 scholarship)

Lea Kayali, 12th Grade, Shaker Heights High School
Watch the video

YOUTH SPEAK OUT FIRST RUNNER-UP
(4-year $15,000 scholarship)

Apoorva Vallampati, 11th Grade, Aurora High School
Watch the video

YOUTH SPEAK OUT SECOND RUNNER-UP
(4-year $10,000 scholarship)

Alexis Boone, 12th Grade, Glenville High School
Watch the video

YOUTH SPEAK OUT HONORABLE MENTIONS
($500 cash prize)

Christina Charlillo, 12th Grade, Charles F. Brush High School
Watch the video

Julia Gentner, 12th Grade, Rocky River High School
Watch the video

Amani Hill, 11th Grade, Shaker Heights High School
Watch the video

Carrie Kubicki, 12th Grade, Firelands High School
Watch the video

Jessica Neundorf, 12th Grade, Fairview High School
Watch the video

Samantha Spear, 12th Grade, Chagrin Falls High School
Watch the video

Abby White, 12th Grade, Shaker Heights High School
Watch the video

6 – 10TH GRADE 1ST PLACE WINNERS
($300 CASH PRIZE)

See them announced here.

6th Grade
1st Place: Elizabeth Krajekian, Gilmour Academy
2nd Place: Kenton Carrell, St. Barnabas Catholic School
3rd Place: John Flowers, St. Barnabas Catholic School

7th Grade
1st Place: Alexandra Garrow, Fuchs Mizrachi School
2nd Place: Joelle Rosenthal, Beachwood Middle School
3rd Place (tie): Amanda Leizman, Beachwood Middle School
3rd Place (tie): Jada Lipscomb, Clara E. Westropp

8th Grade
1st Place: Robert Ballard, Newton D. Baker School of Arts
2nd Place: Angel Goodluck, Roxboro Middle School
3rd Place: Jackson Carrell, St. Barnabas Catholic School

9th Grade
1st Place (tie): Mary Dzurik, Holy Name High School
1st Place (tie): Devyn Gaskins, Kenston High School
2nd Place (tie): Julia Dreher, Holy Name High School
2nd Place (tie): Devon Rusnak, Brooklyn High School

10th Grade
1st Place: Elizabeth Lentz, Magnificat High School
2nd Place: Sarah Skuhrovec, Magnificat High School
3rd Place:
Jessica Srail, Magnificat High School

 

  • Presented By:

    Maltz Museum of Jewish Heritage

  • Youth Speak Out Sponsors

    Nordson

    Dealer Tire

    Northeast Ohio Parent

    The Helen F. Stolier and Louis Stolier Family Foundation